Jak wziąć rozwód w Niderlandach? Podstawowe informacje

Mariusz Siwko
10.01.2022

Małżonkowie mieszkający w Niderlandach, których związek się rozpadł, mogą oczywiście wystąpić do lokalnego sądu z żądaniem orzeczenia rozwodu. W Niderlandach procedury rozwodowe są znacznie prostsze niż w Polsce, dlatego też cały proces może zająć o wiele mniej czasu. Podstawowe informacje na temat tego, jak wziąć rozwód w Niderlandach znajdziesz w naszym poradniku.

Bez podawania przyczyny

Aby rozwieść się w Niderlandach nie trzeba wskazywać żadnego powodu tej decyzji – to ważna różnica w porównaniu z systemem obowiązującym w Polsce. Jedno z małżonków może wystąpić do sądu o orzeczenie rozwodu bez przyczyny. Nie ma również potrzeby wskazywania winnego rozpadu małżeństwa. Już samo to sprawia, że formalne zakończenie małżeństwa trwa krócej.

W Niderlandach nie wymaga się również okresu separacji od stołu i łoża, co jest z kolei obligatoryjne w Polsce. Jeśli jedno z małżonków doszło do wniosku, że nie ma już szans na uratowanie związku, to sąd nie będzie go nakłaniać do zmiany decyzji. Co ciekawe, o rozwód w Niderlandach można wystąpić nawet wtedy, gdy wciąż mieszka się z małżonkiem pod jednym dachem.

Bez orzekania o winie

W Niderlandach nie ma praktyki sądowego wskazywania osoby winnej rozpadu małżeństwa. Wynika to z tego, że rozwodzące się osoby nie podają powodu, dla którego chcą się rozstać. Oszczędza to mnóstwa formalności, czasu, a tym samym pieniędzy, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków małżonkowie mogą obejść się bez prawników, których usługi są w Niderlandach bardzo kosztowne.

Oczywiście wskazane jest, aby przed złożeniem do sądu wniosku o rozwód małżonkowie porozumieli się w kwestiach majątkowych oraz opieki nad dziećmi. Sąd podzieli majątek na podstawie umowy przedmałżeńskiej lub małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Co z alimentami?

Osobie, która przejmuje główne obowiązki związane z opieką nad dziećmi przysługują oczywiście alimenty na nie. W Niderlandach wysokość alimentów jest zasądzana na podstawie oszacowanych potrzeb dziecka, jak również realnych możliwości finansowych drugiego z rodziców.

W tym kraju alimenty zwyczajowo płaci się do momentu, w którym dziecko jest już w stanie samodzielnie na siebie zarabiać, co najczęściej następuje po ukończeniu 18 lub maksymalnie 21 lat. Dodatkowo sąd może orzec tzw. alimenty partnerskie, czyli wypłacane na rzecz byłego współmałżonka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie