Jak wygląda opieka zdrowotna w Holandii?

Marek Szydełko
15.11.2017

Holenderski system opieki zdrowotnej należy do jednego z najlepszych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Opieka medyczna w Holandii podlega skomplikowanej regulacji prawnej, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką jakością świadczonych usług. Aby móc skorzystać z opieki medycznej w Holandii wymagane jest jednak posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Planujesz wyjazd do Holandii – wykup ubezpieczenie!

Planując długoterminowy pobyt w Holandii warto zadbać o wykupienie właściwego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tak zwanego „zorgverzekering”. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe takie, jak choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Aby zapobiec ewentualnym chorobom sercowo-naczyniowym podczas wizyty w obcym kraju bardzo ważna okazuje się być profilaktyka chorób serca. Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca profilaktyka – informacje na te i wiele więcej tematów można znaleźć w serwisie http://dbamoserce.pl/.  Warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem za granicę.

Opieka zdrowotna w Holandii

System opieki medycznej w Holandii różni się od tego, który znam z naszego kraju. Przede wszystkim dla każdej osoby, która jest zameldowana i/lub pracuje na terytorium Holandii istnieje prawny obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, którego koszt wynosi średnio sto euro w skali miesiąca. Zaniechanie tego obowiązku wiąże się z konsekwencjami finansowymi oraz brakiem możliwości skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Jakie są korzyści wynikają z posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii?

W razie nagłej choroby koszty specjalistycznego leczenia szpitalnego w Holandii są bardzo wysokie. Zbyt wysokie aby przeciętny Holender, czy tym bardziej przyjeżdżający w celach zarobkowych Polak, mógł sobie na nie pozwolić. Dlatego też istnieje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety dotyczy on również osób ubezpieczonych w Polsce, które wyłącznie pracują na terenie Holandii. Wykupując ubezpieczenie w Holandii prawo do opieki zdrowotnej przysługuje także pozostałym członkom rodziny pracownika, a więc współmałżonkowi oraz ich dzieciom.

Jak działa system opieki medycznej w Holandii?

Posiadając ubezpieczenie zdrowotne w Holandii można zapisać się do najbliższego lekarza pierwszego kontaktu oraz apteki, do której także nie można udać się bez „zorgverzekering”. Ubezpieczenie jest gwarantem iż w razie choroby lekarz rodzinny przyjmie nas bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek dodatkowej opłaty. Ponadto przepisane leki również otrzymamy bezpłatnie w ramach wykupionego ubezpieczenia. Wizyta u specjalisty wymaga jednak wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które kosztuje około piętnaście euro na miesiąc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie