Jak taniej wynająć mieszkanie w Holandii?

Andrzej Winnicki
02.10.2023

Holandia nie należy do najtańszych krajów w Europie. Z punktu widzenia polskiego emigranta zarobkowego jest wręcz bardzo droga. Dotyczy to w szczególności kosztów wynajmu mieszkania, które stanowią duże obciążenie dla budżetu. Jak taniej wynająć mieszkanie w Holandii? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Znajdź współlokatorów

To najlepszy sposób na to, aby mocno obniżyć koszty wynajmu mieszkania w Holandii. Jeśli masz sprawdzone osoby, z którymi możesz wynająć wspólnie mieszkanie, to warto z tej opcji skorzystać.

Wynajmij pokój

Jeśli nie potrzebujesz całego mieszkania dla siebie, wystarczy Ci skromna przestrzeń prywatna, w której się wyśpisz, zjesz i odpoczniesz po pracy, to rozważ wynajęcie samego pokoju. W Holandii jest to popularne rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko studenci. Wiele domów jest wręcz przystosowanych do wynajmowania poszczególnych pomieszczeń, mając osobne wejście z dostępem do prywatnego aneksu kuchennego.

Porozmawiaj z pracodawcą

Jeśli masz duży problem ze znalezieniem mieszkania czy pokoju, również ze względów finansowych, to warto poruszyć ten temat w rozmowie z pracodawcą. Być może ten ma do dyspozycji jakieś lokum, które wynajmie Ci po kosztach na jakiś czas? W grę może również wchodzić nocowanie w pomieszczeniu socjalnym na terenie zakładu pracy.

Szukaj mieszkania w mniejszych miejscowościach i gorszych dzielnicach

Różnice w wysokości czynszu między np. centrum dużego miasta, a okoliczną wsią, mogą sięgać 50-60 procent. To dobry argument, by zmotywować się do wcześniejszego wstawania i dłuższego dojeżdżania do pracy. Atrakcyjnych cenowo lokali szukaj także na obrzeżach miast i w dzielnicach imigrantów, gdzie jest zdecydowanie taniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie