Emigracja do Holandii jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które szukają lepszego życia, chcą godnie zarabiać i zapewnić sobie bezpieczeństwo socjalne. Ten nieodległy kraj wszystko to gwarantuje, dlatego od lat obserwujemy, że jest chętnie wybierany przez polskich emigrantów. Początki w Holandii (a obecnie już Niderlandach) na pewno nie będą jednak łatwe. Pierwszym, o co trzeba zadbać, jest znalezienie sobie mieszkania. Jak zrobić to szybko i nie wydać przy tym majątku na czynsz? Oto kilka wskazówek.
Wybierając się do Holandii prawdopodobnie masz już „nagraną” jakąś pracę. Być może nawet już ją wykonujesz i póki co śpisz kątem u znajomych. To dobra okazja, aby podpytać współpracowników o jakieś ciekawe mieszkania do wynajęcia.
Najlepiej rozpuść wici wśród innych emigrantów, którzy paradoksalnie dużo lepiej orientują się na lokalnym rynku mieszkaniowym. Istnieje duża szansa, że ktoś miał na oku fajne mieszkanie, ale zdecydował się na inne i teraz udostępni Ci namiar na właściciela.
Polonia w Niderlandach działa bardzo prężnie, czego przykładem jest kilka sporych portali internetowych skierowanych do Polaków pracujących w tym kraju. Większość z nich ma sekcje, w których umieszczane są ogłoszenia o dostępnych mieszkaniach do wynajęcia. Na niektórych portalach działają także fora – warto się tam zalogować i poprosić o pomoc w szukaniu odpowiedniego lokum. Siła Internetu jest ogromna, dlatego niemal na pewno znajdziesz mieszkanie w ciągu maksymalnie kilku dni.
Lokalny sklep zawsze jest świetnym źródłem informacji – Holandia nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Przy okazji robienia zakupów zagadnij właściciela o to, czy nie zna kogoś, kto szuka lokatora. W ostateczności nie powinno być problemu z tym, aby umieścić na tablicy w sklepie ogłoszenie o chęci wynajęcia mieszkania w okolicy.
W Holandii nie brakuje portal internetowych, na których publikowane są oferty wynajmu mieszkań. To o tyle wygodne rozwiązanie, że możesz filtrować wyniki pod kątem wysokości czynszu czy lokalizacji. Pamiętaj jednak, że aby porozumieć się z właścicielem musisz znać albo język niderlandzki, albo przynajmniej angielski. W ostateczności poproś o asystę kogoś, kto włada jednym z tych języków.