Jak szukać mieszkania w Holandii? Poradnik dla przyszłych i obecnych emigrantów

Maciej Piwowski
12.03.2020

Holandia, a właściwie Niderlandy (to nowa oficjalna nazwa tego kraju) wciąż jest jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków. Kusi bliskość od polskiej granicy, a przede wszystkim dużo wyższe płace. Pamiętajmy jednak, że utrzymanie się na miejscu również będzie znacznie bardziej kosztowne niż nad Wisłą. Jednym z największych wydatków jest oczywiście wynajęcie mieszkania. Gdzie szukać ofert? Oto kilka wskazówek dla Polaków emigrujących do Holandii.

Najlepiej zacząć od Internetu

W Holandii oczywiście funkcjonuje wiele stron z ofertami wynajmu nieruchomości, w tym mieszkań. Poniżej wymieniamy te godne polecenia:

Jeśli poszukiwania w Internecie nie przyniosły efektów, warto na pewno wykorzystać stary i sprawdzony sposób, czyli pocztę pantoflową. Zadziała on jednak wyłącznie wtedy, gdy już jesteśmy w Holandii i możemy osobiście przejść się do sklepów, barów czy punktów usługowych, rozpytując o to, czy ktoś nie ma do wynajęcia odpowiedniego mieszkania.

Dobrym źródłem informacji dla Polaków emigrujących do Holandii mogą być także polskie kościoły, w których zawsze można uzyskać pomoc, a przynajmniej wskazówki czy kontakty do osób oferujących mieszkania na wynajem.

O lokum można również podpytać przełożonego, który z pewnością spróbuje pomóc nowemu pracownikowi z Polski. Kto wie, może na początek szef zaproponuje przenocowanie emigranta przez kilka dni np. w siedzibie przedsiębiorstwa?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Holandii?

Stawki są bardzo różne i zależą przede wszystkim od lokalizacji. Oczywiście najdrożej jest w Amsterdamie, gdzie za skromny pokój trzeba zapłacić nawet 450 euro miesięcznie. Taniej będzie w mniejszych miastach i na prowincji – im dalej od stolicy, tym ceny spadają, nawet do poziomu około 200 euro za pokój.

Znacznie droższe są kawalerki. Tutaj trzeba się liczyć z kosztami rzędu od 600 (prowincja) do nawet 1400 euro miesięcznie (Amsterdam). Dwupokojowe mieszkanie będzie natomiast kosztować przynajmniej 800 euro miesięcznie, ale w stolicy trzeba sobie zarezerwować kwotę przynajmniej 1500 euro – i nie będzie to wcale wysoki standard.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie