Jak sobie poradzić z samotnością przy opiece nad seniorem w Niemczech?

Andrzej Winnicki
03.12.2021

Opieka nad seniorem w Niemczech to praca na cały etat, a nawet więcej. Podopieczny wymaga stałej uwagi, zaangażowania, troski. Oznacza to, że opiekunka musi zamieszkać w jego domu i niemal cały swój czas poświęcić jemu. Mimo radości, jaką sprawia troska i wywoływanie uśmiechu na twarzy podopiecznego, opiekunki często czują się przytłoczone i osamotnione. Długi czas bez rodziny powoduje też olbrzymią tęsknotę. Jak sobie z nią poradzić? Jak zaaklimatyzować się w nowym miejscu?

Jak poradzić sobie z tęsknotą pracując za granicą?

Praca za granicą oznacza, że rodzinę w Polsce odwiedzamy rzadko. Często do kraju przyjeżdżamy raz na 2-3 miesiące, czasem rzadziej. Wywołuje to poczucie osamotnienia i tęsknoty za bliskimi. Z takimi odczuciami trudno walczyć, a także całkowicie je wyeliminować. Porady dla opiekunek, które znajdziesz na https://opieka.felizajob.pl/blog/, pozwolą jednak ukoić te uczucia i łatwiej dostosować się do nowej sytuacji. Dzięki nim smutek nie zakłóci wykonywania obowiązków, a tęsknota z każdym dniem będzie mniejsza.

Zaakceptuj trudne początki

Pierwsze dni, a nawet tygodnie w nowej pracy mogą być ciężkie. Nowe obowiązki, nowe miejsce, brak biegłości w posługiwaniu się językiem – wszystko to sprawia, że na początku każda z opiekunek czuje się przytłoczona, przygnębiona i bardziej tęskni za bliskimi. Najlepszym lekarstwem na to jest jednak czas. Wraz z jego biegiem przyzwyczaisz się do nowego miejsca, podopiecznego, obowiązków. Zdobędziesz też większą biegłość w mówieniu po niemiecku i poruszaniu się po okolicy. Zaaklimatyzowanie się zmniejszy poczucie osamotnienia i smutku, co więcej pozwoli poczuć się w Niemczech jak w domu.

Postaw na umilacze czasu

Choć praca opiekunki seniora jest ciężka i wymagająca, a także czasochłonna, zawsze możesz liczyć na kilka chwil dla siebie. Wykorzystaj je do złapania oddechu, relaksu i odpoczynku. Pamiętaj, aby wolne weekendy czy wieczory spędzać tak jak lubisz np. na spacerach po parku, czytaniu książki, oglądaniu seriali czy oddając się hobby. Nie zapominaj też, aby w wolnym czasie przebywać w miłym otoczeniu i w dobrym towarzystwie.

W tym celu udekoruj swoje miejsce zakwaterowania przedmiotami, które przywieziesz z domu np. własną pościelą, świeczkami zapachowymi, zdjęciami najbliższych. Postaraj się też od początku pobytu w Niemczech nawiązywać nowe znajomości. Wiele z naszych rodaczek również pracuje za zachodnią granicą i chętnie spotka się na kawę, ciasto czy na plotki.

Nie zaniedbuj kontaktu z bliskimi

Dziś kontakt z bliskimi, nawet jeśli znajdują się na innym kontynencie to nic trudnego. W poradach dla opiekunek znajdziesz całą listę komunikatorów, które pomogą ci dzwonić lub wymieniać się wiadomościami tekstowymi z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Co więcej, współczesne komunikatory i aplikacje pozwalają dzwonić z obrazem z kamery, dzięki temu swoich najbliższych będziesz widzieć na żywo. Do ich używania potrzebujesz tylko telefonu z Internetem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie