Jak odnaleźć się na emigracji w Holandii?

Piotr Kowalczyk
18.12.2023

Według szacunków w Holandii mieszka i pracuje między 100 a 170 tys. Polaków, w zależności od sezonu. Dla wielu naszych rodaków początki w tym kraju są niezwykle trudne. Holendrzy nie należą do najsympatyczniejszych narodów na świecie, a ich stosunek do emigrantów stale się pogarsza. W naszym artykule omawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, aby możliwie jak najszybciej odnaleźć się na holenderskiej obczyźnie.

Polskie sklepy

Namiastką polskości na obczyźnie może być jedzenie produktów z rodzimego kraju. W Holandii na szczęście nie brakuje sklepów z polską żywnością, w tym importowanych prosto znad Wisły. Jeśli masz swoje ulubione smaki kojarzące Ci się z krajem, to szukaj ich właśnie w takich sklepach, w których w dodatku zwykle pracuje polska obsługa.

Polskie społeczności

W każdym większym mieście w Holandii są polskie społeczności, często tworzone po prostu przez sąsiadów czy osoby pracujące w tych samych zakładach. Warto się z nimi zapoznać, aby zachować kontakt z językiem i dużo szybciej odnaleźć się w obcym kraju.

Msze święte po polsku

Nawet jeśli nie praktykujesz lub nie wierzysz, to i tak dobrze będzie wybrać się na mszę celebrowaną w języku polskim. Takie msze pozwalają np. spotkać innych Polaków, zachować kontakt z polskimi tradycjami i bardzo ułatwiają życie na obczyźnie.

Polskojęzyczne media

W Holandii są i polskie gazety, i portale internetowe, a nawet rozgłośnie radiowe. Sięgając do tych źródeł informacji możesz być na bieżąco z polskimi sprawami oraz zachować kontakt z ojczystym językiem, co jest bardzo pomocne w trudnych chwilach tęsknoty za krajem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie