Jak dostać mieszkanie socjalne w Holandii?

Jerzy Biernacki
04.07.2018

Choć zarobki w Holandii są znacznie wyższe niż w Polsce, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że koszty życia w tym kraju również wyraźnie przewyższają nasze realia. Doskonale widać to chociażby na przykładzie czynszów mieszkaniowych. W dużych miastach, jak Amsterdam czy Utrecht, trzeba się liczyć z opłatami rzędu nawet 900-1000 euro miesięcznie! Nic dziwnego, że w Holandii jest ogromne zapotrzebowanie na o połowę tańsze mieszkania socjalne. Jak uzyskać prawo do takiego lokalu?

Czy Polak może dostać mieszkanie socjalne w Holandii?

Jak najbardziej. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń narodowościowych. Musisz tylko legalnie przebywać na terytorium Holandii. Jeśli spełniasz ten warunek, masz prawo ubiegać się o przyznanie mieszkania socjalnego. Oczywiście wyłącznie w sytuacji, gdy osiągasz niskie dochody.

Jak niskie? Limit zmienia się z roku na rok i obecnie nie przekracza około 35 tysięcy euro brutto rocznie. Jak łatwo policzyć, szansę na otrzymanie lokalu socjalnego mają więc osoby, które zarabiają do około 3000 euro brutto miesięcznie. Dla Polaków mieszkających nad Wisłą jest to kwota szokująco wysoka, jednak w Holandii nie jest to pensja z górnego pułapu – wprost przeciwnie.

Gdzie trzeba się zgłosić?

W Holandii mieszkaniami socjalnymi rozporządzają tzw. korporacje mieszkaniowe. Działają one w każdym mieście – można je porównać do naszych spółdzielni mieszkaniowych. Jeśli chcesz mieć szansę na otrzymanie prawa do lokalu socjalnego, musisz się zarejestrować w korporacji, co wiąże się z opłatą wstępną (do około 50 euro) oraz opłatą roczną w wysokości około 10 euro.

Oczywiście zasoby korporacji mieszkaniowych są bardzo ograniczone, dlatego nie masz co liczyć na to, że znajdzie się dla Ciebie mieszkanie w ciągu np. kilku tygodni czy nawet miesięcy. Czas oczekiwania na taki lokal będzie znacznie dłuższy.

Możesz czekać latami

Nawet w tak rozwiniętym kraju normą jest, że osoby znajdujące się na liście korporacji mieszkaniowej czekają na swój lokal socjalny 8 i więcej lat. Ten problem jest szczególnie uciążliwy w dużych miastach, na czele z Amsterdamem. Chętnych jest po prostu wielokrotnie więcej niż dostępnych mieszkań.

Szansę na znacznie szybsze otrzymanie mieszkania socjalnego mają tylko osoby znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji, np. niepełnosprawni czy rodziny wielodzietne. Jednak nawet to nie gwarantuje, że lokal będzie dostępny w ciągu mniej niż roku.

Z tego powodu niektóre korporacje mieszkaniowe organizują co jakiś czas loterie. Ci, którzy mają szczęście, mogą od razu otrzymać prawo do lokalu socjalnego bez czekania w wieloletniej kolejce.

Warto również regularnie przeglądać stronę korporacji mieszkaniowych. Publikują one opisy mieszkań, które akurat się zwolniły. Nie wszystkie lokale cieszą się wzięciem. Jeśli więc nie masz wysokich wymagań, to jest szansa, że uda Ci się przesunąć w kolejce i otrzymasz prawo do mieszkania, którego po prostu nikt inny nie chciał.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie