Holandia jeszcze mocniej stawia na energię atomową

Maciej Piwowski
12.03.2024

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na czystą i niedrogą energię, Holandia podjęła decyzję o rozszerzeniu swojego planu atomowego. Parlament zgodził się na budowę aż czterech nowych elektrowni jądrowych do 2040 roku. Wcześniej planowano tylko dwa takie obiekty.

Holandia chce odciąć się od węgla

Decyzja o budowie dwóch dodatkowych elektrowni atomowych jest częścią planu mającego na celu eliminację węgla jako źródła energii w Holandii i zamknięcie pięciu działających obecnie elektrowni węglowych.

Uzupełnienie energetycznego mixu o elektrownie jądrowe ma zapewnić krajowi stabilne i przede wszystkim czyste źródło energii, zgodnie z długoterminowymi celami klimatycznymi.

Każda z planowanych elektrowni atomowych ma mieć moc od 1000 do 1650 megawatów, co w sumie pozwoli zaspokoić od 9 do 13 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Pierwsze dwie elektrownie, zgodnie z decyzją podjętą jeszcze w 2022 roku, mają zostać oddane do użytku do 2035 roku, zaś dwa dodatkowe obiekty mają zostać uruchomione pięć lat później.

Holandia posiada obecnie jedną działającą elektrownię atomową w Borssele, uruchomioną w 1973 roku i zmodernizowaną w 2006. Jej moc wynosi 482 megawaty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie