Geldria

Andrzej Winnicki
07.05.2015

GELDRIA od wschodu graniczy z Niemcami  jest to największa z 12 prowincji Holenderskich.

Geldria

Stolicą prowincji jest Arnhem, to tutaj m iała miejsce bitwa o most na Renie w czasie 2 wojny światowej. Wydarzenia jakie się tutaj rozegrały zostały nakręcone w jednym z najlepszych filmów wojennych „O jeden most za daleko". Około 8 kilometrów na zachód od miasta w Oosterbeek znajduje się Cmentarz Wojenny gdzie pochowano ponad 2 tysiące żołnierzy.

Historię wojenną Arnhem opowiada  Airborne Museum  Hartenstein  (www.airbornemuseum.org muzeum desantu). Wśród eksponatów muzeum znajdują się fotografie, rzeczy osobiste, dzienniki mundury żołnierzy.

W tej części Holandii warto również zobaczyć skansen Nederlands Openluchtmuseum( III-X pn.nd. 10.00-17.00) . Na tym rozległym terenie 44 ha. znajduje się ponad 100 budynków, są to m.inn. wiatraki, warsztaty, zabudowania gospodarcze, wiejskie zagrody, kościół, kuźnia. Całość można zwiedzać pieszo bądź udając się w podróż zabytkowym tramwajem.  

 Główną atrakcję w rejonie Veluwe  stanowi Nationaal Park De Hoge Veluwe (IV -VII od 8.00 IX- III od 9.00). Teren park to dawne królewskie tereny myśliwskie a zarazem najpiękniejsze w kraju. Na parkingach znajdują się wypożyczalnie  białych rowerów dzięki którym  z  pewnością łatwiej i przyjemniej będzie zwiedzić cały park. W parku znajduje się Rijksmuseum Kroller-Muller(wt.-nd. 10.00-17.00), gdzie podziwiać możemy kolekcje około  270 płócien i rysunków van Gohga.

Wokół muzeum znajduje się Park Rzeźby (IV-X wt.-nd. 10.00-16.30) największy tego typu park w Europie. Północna część parku zaprasza do Domku Myśliwskiego (Jachtslot Sint-Hubertus pn-nd. 12.00-16.00) zbudowany został w 1920 roku i poświęcony patronowi myśliwych św. Hubertowi.

Apeldoorn leży na południe od Zwolle to miasto warto odwiedzić ze względu na posiadłość  Paleis Het Loo (wt.nd. 10-17.00 www.paleishetloo.nl Koninklijk Park 1 ).  Pałac został wzniesiony w 1685 roku. Mieszkali tu królowie Wilhelm I, II i III jednakże Holendrzy pałac ten kojarzą z królową Wilhelmina, która po rezygnacji z tronu w roku 1948 osiadła w Het Loo i żyła do kresu swoich dni do 1962 roku.

Obecnie w pałacu mieści się muzeum poświęcone dynastii Oranje-nassau. 

W  Apeldoorn znajduje się też wspaniała atrakcja dla najmłodszych. Jest  nią  zoo Apenheul  (www.apenheul.com IV-IX pn-nd 9.30-18.00  J.C. Wilslaan 21) żyje tutaj około 400 małp różnych gatunków.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie