Gdzie Ukraińcy znajdują zatrudnienie?

Andrzej Winnicki
10.03.2020

Ukraińcy chętnie znajdują zatrudnienie w Polsce. Zdaniem ekspertów odpowiadają już za 1/10 polskiego wzrostu gospodarczego, a fala emigracji związana z napływem wschodnich sąsiadów do naszego kraju ciągle jest w fazie rozkwitu. W jakich województwach jest najwięcej Ukraińców? Jakie profesje podejmują najczęściej?

Głównie Warszawa

Jak wynika z danych podanych przez ZUS, w 2019 roku aż ⅕ Ukraińców pracowała w województwie mazowieckim. Najpopularniejszym miejscem zatrudnienia jest oczywiście stolica. Wynika to z dużego popytu na pracowników i jednocześnie wysokich, kuszących obcokrajowców zarobków. Ponadto z Warszawy jest całkiem blisko na Ukrainę, więc podróże do domu są łatwiejsze niż np. z Wrocławia.

Drugim województwem pod względem liczby cudzoziemców jest wielkopolskie. Tam na początku 2019 roku znajdowało się ponad 50 tys. obywateli Ukrainy. W Łodzi zaś, jak wynika z danych za cały rok 2019, odnotowano 71 tys. świadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobie z Ukrainy.

Należy też podkreślić, że Ukraińcy chętniej wybierają pracę w miastach, w których znajduje się już duża liczba ich rodaków.

Sektory, w których pracują Ukraińcy

Powszechnie sądzi się, że Ukrainiec musi znać język polski, aby znaleźć pracę w sektorze usługowym. Tymczasem okazuje się, że najwięcej osób znajduje pracę właśnie w usługach. Salony kosmetyczne, restauracje, sklepy - w tych miejscach nietrudno o miejsca pracy dla Ukraińców. Profesje w tych miejscach są zwykle dobrze płatne (zwłaszcza w porównaniu do zarobków na Ukrainie) i jednocześnie nie wymagają znajomości języka.

Wielu Ukraińców pracuje także w sektorze naprawy pojazdów samochodowych i w firmach prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Część obcokrajowców wybiera też pracę w opiece zdrowotnej, ale nie jest to duży procent, bo w przeciwieństwie do pozostałych sektorów wymaga zwykle wyższego wykształcenia i biegłości w języku polskim. W 2018 roku takie zatrudnienie wybrało zaledwie 7 tys. Ukraińców spośród 1,4 mln.

Wschodni sąsiedzi uzupełniają też lukę na rynku budowy, na którym brakuje już ponad 100 tys. pracowników. W tym przypadku dane nie są jednak dokładne, ale wiadomo na pewno, że pracownicy z Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców zatrudnianych przez firmy budowlane. Na drugim miejscu są obywatele Białorusi.

Co kusi Ukraińców w Polsce?

Odpowiedź wydaje się oczywista: są to zarobki. Nie należy jednak ulegać przekonaniu, jakoby Ukraińcy nie zwracali uwagi na inne czynniki. Większość osób przy wyborze pracy bierze pod uwagę warunki pracy, wymagane kwalifikacje i miejsce. Zatrudnienie, w którym cudzoziemiec zarabia niewiele i nie ma zapewnionych podstawowych udogodnień, jest zwykle tylko chwilowe.

Dla pracodawcy oznacza to, że jeśli nie szuka pracowników na chwilę, musi zwrócić uwagę nie tylko na wysokość pensji. Na szczęście mówi się o tym coraz więcej. Efektem działań podejmowanych w tym kierunku jest np. portal Forstaff.pl - Noclegi Pracownicze, czyli intuicyjna wyszukiwarka kwater pracowniczych. Pracodawca może tam łatwo znaleźć wygodny pokój lub nawet cały apartament dla swoich pracowników, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że Ukrainiec zmieni miejsce pracy. Tego typu działania są niezwykle ważne, bo coraz więcej Ukraińców planuje wyjazd za pracą do Niemiec. To z kolei sytuacja szczególnie niebezpieczna dla sektorów, w których brakuje pracowników.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie