Fryzja

Andrzej Winnicki
07.05.2015

FRYZJA-od wschodu graniczy z GRONINGEN a od zachodu z morzem Waddenzee i jeziorem IJsselmeer. Jest to region rolniczy słynący z doskonałych wyrobów mleczarskich i uprawy bydła.

Malownicze wioski , pola, rzeki, liczne jeziora to wszystko sprawia z Fryzja nazywana jest Zielona Prowincją , najchętniej odwiedzaną przez turystów.

LEEUWARDEN (92 tyś. mieszkańców ) jest stolicą Zielonej Prowincji . Główna atrakcja miasta to  Het Prinsenhof (Groote Kerkstraat 9-15; wt.-sob. 11.00-17.00) niegdyś rezydencja namiestnika króla hiszpańskiego w Niderlandach Wilhelma Frisco,  obecnie  muzeum  ze zbiorami fajansowych kafli, chińskiej porcelany, holenderskich kafli oraz ceramiki z Japonii oraz Fries Museum  

( www.friesmuseum.nl ; wt.-nd . 11.00-17.00 ) ukazujące bogactwo lokalnej kultury od czasów prehistorycznych do współczesnych. Możemy tu zobaczyć srebra wyrabiane we Fryzji w XVII/XVIII wieku, biżuterię, kolekcję imbryków, porcelany, malarstwa, malowanych mebli, stroje, pamiątki i pamiętniki partyzantów.  W drugim budynku znajduję się wystawa poświęcona Macie Hari (1876-1917), holenderskiemu szpiegowi.

Na Waagplein obok kamiennego mostu znajduje sie Waga Miejska zbudowaną w stylu renesansowym w latach 1595-98. Dalej przy Grote Kerkstaat ma siedzibę Fryzyjskie muzeum literatury, z dokumentami , publikacjami  i książkami fryzyjskich pisarzy .

Nieopodal znajduje się    Kościół św. Jakuba z częściowo odsłoniętymi freskami z XVI wieku.

Barwny świat flory i fauny można podziwiać w znajdującym się na zachód od kościoła Fryzyjskim Muzeum Przyrodniczym (wt.-sob. 10.00-17.00 nd. 13.00-17.00 Schoenmakersperk 2)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie