Flevoland

Piotr Kowalczyk
07.05.2015

Flevoland to najmłodsza prowincja Holandii.

Prowincja powstała po wybudowaniu tamy odgradzającej Afsluitdijk i stworzenia pięciu nowych polderów.Największa miejscowość  Emmeloord, nie cieszy się popularnością turystów w mieście znajduje się duże osiedla mieszkaniowe.Warto za to udać się do Urk i zajrzeć do Museum Het oude Raadhuis by poznać historię regionu czy też do Schokland która niegdyś razem z Urk tworzyła jedną całość. Jednakże wciąż podnoszący się poziom wody zalewał wyspę co doprowadziło do powstania dwóch małych wysepek.

W Museum Schoklandu ( www.schokland.nl  IV-X wt.-nd. 11.00-17.00, VII i VIII pn.nd. 11.00-17.00)  znajduje się wiele przedmiotów  i skamielin nawet z V wieku p.n.e., które odnaleziono podczas osuszania terenu. Schokland wpisano no listę UNESCO  jako „symboliczne miejsce obrazujące  walkę człowieka z morzem".

W Zachodnim Flevoland   w północnej części miasta znajduje się port ze stocznią De Bataviawert. Uwagę przyciąga replika wybudowanego w 1628 roku statku handlowego Batavia. Był to największy statek na świecie, który zatonął podczas swego pierwszego rejsu. Nieopodal ma  siedzibę Narodowy Ośrodek Archeologii Morskiej, znajdujące się tu eksponaty wydobyte z wraków  zatoniętych statków. ( Nationaal Scheepshistorisch Centrum).

Dzieci z pewnością ucieszy wizyta w Walibi World  (www.walibiworld.nl  ) parku rozrywki. Można tu spotkać bohaterów kreskówek, czy przejechać się super szybką kolejką górską. Karuzele , zjeżdżalnie, baseny z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie