Drenthe

Antoni Kwapisz
07.05.2015

DRENTHE ( 500 tyś mieszkańców) obszar bardzo słabo zaludniony.  Od południa graniczy z  Groningen, od wschodu  z Niemcami. Do XIX wieku był to bardzo podmokły teren  co zmuszało rolników do hodowli owiec  ze względu na nawóz niezbędny do uprawiania ziemi jaki dostarczały.

W Drenthe powstały niektóre zaliczane do najwybitniejszych obrazów Vincenta van Gogha który wprost zachwycał się tą okolicą.

Stolicą prowincji jest Assen główne atrakcje to: Drentse Museum (Muzeum Prowincji  wt.-sob. 10.00-17.00) z XVIII wiecznym  Drostenhuis (domem zarządcy) w którym wyeksponowano biżuterię z 1885-1935 roku, Ontvangershuis (dom poborcy podatkowego) z wykopaliskami archeologicznymi  m.in. fragmenty łodzi, broń czy zasuszone mumie odnalezione na torfowiskach.

Będąc w tej okolicy warto udać się do   Emmen  jest to miasteczko o nowoczesnej architekturze, znajduje się tutaj przepiękny Park sawanna (Zoo Dierenn, www.noorderdierenpark.nl) z największym w  Europie basenem w którym zamieszkują pingwiny, hipopotamy i foki. W ogrodzie żyje m. inn. stado 15 słoni, kolonia 130 pingwinów, 28 dzikich lampartów.  Zachwycają przepiękne  pawilony z motylami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie