Dodatek na opiekę nad dzieckiem w przedszkolu w Niderlandach: co musisz o tym wiedzieć?

Maciej Piwowski
03.11.2020

Niderlandy są krajem bardzo przyjaznym rodzinom z dziećmi. Bezpieczeństwo socjalne stanowi jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za emigracją do tego państwa. Dobrze wiedzą o tym Polacy, którzy już wychowują pociechę w tym kraju. Jednym z przejawów tej opiekuńczości jest dopłacanie przez rząd do kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku i przedszkolu. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć.

Lepiej szybko ustaw się w kolejce

W Niderlandach jest wiele przedszkoli – zarówno prywatnych, jak i gminnych, natomiast rodzice borykają się z dokładnie takim samym problemem, jak w Polsce: liczba miejsc jest mocno ograniczona. Dlatego normą jest, że Holendrzy zapisują dziecko do przedszkola zaraz po jego narodzinach. Wtedy jest największa szansa na zdobycie miejsca.

Rada

Listę przedszkoli zarejestrowanych w Niderlandach znajdziesz na stronie www.kinderopvangonline.nl.

W przedszkolach/żłobach są dwie grupy: dla dzieci w wieku od 0 do 4 lat oraz dla dzieci w takim samym wieku.

Jak uzyskać dodatek do przedszkola?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w Niderlandach rodzice mogą liczyć na pomoc rządu w pokryciu kosztów opieki nad dzieckiem w przedszkolu czy żłobku. Taki dodatek nazywa się kinderopvangtoeslag. Jego wysokość jest uzależniona od kwoty, jaką rodzice faktycznie płacą za każdą godzinę opieki.

Stawka jest aktualizowana co roku i obecnie wynosi maksymalnie 8,02 euro (w przypadku dziecka do 4. roku życia) oraz 6,15 euro (przedszkole domowe) lub 6,89 euro (świetlica szkolna). Jeśli rodzice płacą mniej, wówczas kwota dodatku jest wyliczana proporcjonalnie.

Aby otrzymać taki dodatek, trzeba spełnić kilka warunków:

  • Dziecko musi uczęszczać do placówki zarejestrowanej w krajowym rejestrze przedszkoli i żłobków;
  • Rodzic musi posiadać pisemną umowę z placówką, w której znajduje się stawka za godzinę opieki oraz liczba godzin opieki w ciągu roku;
  • Oboje rodziców muszą legalnie przebywać na terytorium Niderlandów;
  • Oboje rodziców muszą pracować, studiować lub szukać pracy;

Wniosek o otrzymanie dodatku składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Należy to zrobić najpóźniej na trzy miesiące od chwili, w której nabywamy uprawnienie do pobierania dodatku.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie