Dlaczego tak wielu Holendrów jeździ na rowerze?

Antoni Kwapisz
29.01.2024

Jednym z kilku pierwszych skojarzeń z Holandią jest rower. To jeden z najpopularniejszych środków transportu w tym niewielkim kraju. Szacuje się, że w Holandii jest około 22 milionów rowerów, co musi robić wrażenie w kontekście całkowitej popularni kraju wynoszącej około 17 milionów ludzi. Dlaczego Holendrzy tak masowo jeżdżą na rowerze? Oto kilka głównych powodów.

Znakomita infrastruktura

Poruszanie się rowerem po holenderskich miastach jest bardzo wygodne i bezpieczne. Kraj ten wręcz słynie z doskonałej infrastruktury rowerowej, która jest rozwijana w podobnym tempie jak infrastruktura drogowa. Ścieżki rowerowe, bezpieczne parkingi, specjalne przejścia i sygnalizacja świetlna dla rowerzystów – to tylko próbka udogodnień.

Zwarta zabudowa miast

Nawet największe miasta w Holandii nie są tak rozległe jak np. w Polsce, co sprzyja szybkiemu pokonywaniu trasy z domu do pracy czy do sklepu. W praktycznie każdym holenderskim mieście do wszystkich najważniejszych punktów można łatwo dotrzeć rowerem.

Względy ekologiczne

Holenderskie społeczeństwo jest jednym z najlepiej uświadomionych w zakresie potrzeby dbania o środowisko naturalne. Przeciętny Holender za punkt honoru bierze sobie ograniczenie emisji szkodliwych spalin, na co prostym sposobem jest przesiadka na rower.

Promowanie jazdy na rowerze

Holenderskie prawo mocno wspiera komunikację rowerową, jednocześnie stopniowo utrudniając życie kierowcom samochodów, zwłaszcza w centrach miast. Jazda rowerem jest zwyczajnie opłacalna i o wiele tańsza w porównaniu z korzystaniem z auta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie