Co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym w Holandii?

Krzysztof Jagielski
31.12.2018

Każda osoba mieszkająca na terytorium Holandii jest zobowiązana do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. W odróżnieniu od polskiego systemu, w tym kraju polisę wykupuje się we własnym zakresie, korzystając z oferty ponad 40 ubezpieczycieli. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze szczegóły związane z tym obowiązkiem.

Wariant podstawowy i rozszerzony

Obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy wyłącznie wariantu podstawowego, jednak każdy może zdecydować się na opcję rozszerzoną. Różnice są znaczące, dlatego warto je poznać przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego zakresu ochrony.

Ubezpieczenie podstawowe (obowiązkowe) obejmuje:

  • Leczenie szpitalne
  • Podstawową opiekę medyczną (dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu, specjalistów oraz położników)
  • Bezpłatną opiekę dentystyczną do ukończenia 18. roku życia
  • Bezpłatną opiekę lekarską nad kobietami w ciąży
  • Dostęp do wyrobów i produktów medycznych
  • Niektóre formy terapii, jak fizjoterapia, logopedia, terapia zajęciowa oraz porady dietetyka

Ubezpieczenie rozszerzone (nieobowiązkowe) obejmuje:

  • Bezpłatną opiekę dentystyczną dla dorosłych
  • Fizjoterapię
  • Bezpłatną opiekę okulistyczną, wraz z wykonaniem okularów lub szkieł kontaktowych
  • Homeopatyczne produkty medyczne

Ważne!

W sieci działa wiele porównywarek ubezpieczeń zdrowotnych w Holandii. Największa z nich obsługuje język polski – znajdziesz ją pod adresem: www.zorgwijzer.nl

Ile to kosztuje?

Przeciętny koszt obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi około 100 euro rocznie. Warto jednak wiedzieć, że w Holandii obowiązuje wkład własny ubezpieczonego, którego stawka jest rokrocznie zmieniana. Obecnie wynosi on niecałe 400 euro. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia lub wyrobów medycznych dopiero po przekroczeniu tej kwoty (o ile świadczenie jest w ogóle objęte ubezpieczeniem).

Co oczywiste nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego i pokrycie kosztów wkładu własnego. Dlatego w Holandii funkcjonuje rozbudowany system zasiłków zdrowotnych. Osoby o niskich dochodach mogą ubiegać się o częściową lub całkowitą refundację składki ubezpieczenia w ramach dodatku zorgtoeslag. Wysokość zasiłku jest ustalana indywidualnie w zależności od sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.