Co jest dużo droższe w Holandii niż w Polsce?

Jerzy Biernacki
05.07.2023

Planując wyjazd do Holandii czy to w celach zarobkowych, czy turystycznych, trzeba być przygotowanym na mały szok finansowy. Holandia jest dużo bogatszym krajem od Polski, w dodatku obowiązuje tam euro, dlatego ceny są odpowiednio wyższe. W przypadku niektórych produktów i usług te różnice mogą być naprawdę znaczące, a kilka przykładów omawiamy w naszym poradniku.

Artykuły spożywcze

Żywność w Holandii jest zauważalnie droższa niż w Polsce i dotyczy to praktycznie wszystkich popularnych produktów: od pieczywa, przez warzywa i owoce, aż po słodycze i napoje alkoholowe. Co ciekawe, nieco tańsze mogą być napoje gazowane, ale już nie soki.

Restauracje, bary

Wizyta w restauracji czy nawet w barze w Holandii może mocno uderzyć po kieszeni. Takie wyjścia są znacznie droższe niż w Polsce – i mówimy tutaj nawet o restauracjach sieciowych, w których produkty są ustandaryzowane.

Wynajem mieszkania

W Holandii wynajem jest dużo popularniejszy niż w Polsce, ale też znacznie droższy. Chcąc wynająć skromną kawalerkę w dużym mieście trzeba się liczyć z czynszem na poziomie od około 750 euro miesięcznie.

Usługi

Praktycznie wszystkie popularne usługi w Holandii są droższe niż nad Wisłą: od usług kosmetycznych, przez naprawy samochodów, aż po usługi taksówkarskie czy rozrywkowe.

To oczywiście tylko podstawowe produkty i usługi, za które w Holandii zapłacimy znacznie więcej niż w Polsce. Do tego warto dodać m.in. mandaty drogowe, ubezpieczenie samochodu, przejazdy komunikacją publiczną czy wiele artykułów przemysłowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie