Chcesz zamieszkać w Holandii? Pamiętaj o tych 8 poradach

Maciej Piwowski
02.08.2016

Holandia większości Polaków kojarzy się z dostatkiem i wygodnym życiem. To w dużej mierze prawda, co wcale nie oznacza, że każdy się w tym kraju od razu odnajdzie. Holendrzy, jak każdy inny naród, mają swoje przyzwyczajenia i wady, bywają też nieufni wobec obcych. Dlatego jeśli chcesz zamieszkać w Holandii, poznaj 8 zasad integracji z tamtejszym społeczeństwem.

  1. Jak najszybciej naucz się języka – to bardzo ważna kwestia, bo poznając choćby podstawy niderlandzkiego dużo szybciej znajdziesz atrakcyjną pracę i będziesz mógł liczyć na awans oraz traktowanie na równi z Holendrami. Choć większość Holendrów zna angielski, to dobrze widziane jest, gdy imigrant stara się poznać ich ojczystą mowę. Podstawowe lekcje weź jeszcze przed wyjazdem z Polski.
  2. Nigdy się nie spóźniaj – Holendrzy są bardzo punktualnym narodem i tego samego oczekują od swoich gości. Notoryczne spóźnianie się do pracy jest najczęstszą przyczyną zwolnienia.
  3. Grzeczność z dystansem – Holendrzy nie są narodem wylewnym i nie lubią, gdy obcokrajowcy próbują naruszać ich bardzo szeroką strefę intymności. Dlatego nigdy nie całuj kobiety w rękę (co w Polsce jest normalne) i absolutnie nie próbuj pocałować mężczyzny na powitanie. W dobrym tonie jest podawanie ręki lekarzowi w gabinecie czy urzędnikowi w urzędzie, jednak nie musisz tego robić względem osoby, którą bardzo dobrze znasz. Pamiętaj też, że Holendrzy są grzeczni i bardzo często używają zwrotów typu: dziękuję, proszę, dzień dobry. Jeśli ktoś kłania Ci się na ulicy, odpowiedz tym samym.
  4. Podczas rozmowy patrz w oczy – to typowe zachowanie dla Holendrów. Polacy często odbierają to jako grubiaństwo czy wyniosłość, ale wcale tak nie jest. Holendrzy mają w zwyczaju patrzenie w oczy rozmówcy i tego samego oczekują od drugiej strony. Jeśli będziesz unikać wzroku, zostanie to źle odebrane.
  5. Nie opowiadaj zbyt wiele o sobie – Holendrzy bardzo dosłownie traktują powiedzenie o praniu brudów we własnym domu. Nie lubią, gdy ktoś, szczególnie nieznajomy, opowiada im o swoich problemach życiowych, miłosnych czy finansowych.
  6. Bądź tolerancyjny – Holandia jest symbolem tolerancji, swobody i liberalizmu – musisz się do tego dostosować. Niedopuszczalne są jakiekolwiek przejawy rasizmu czy homofobii. Przyzwyczaj się do tego, że będziesz pracować z ludźmi o różnych kolorach skóry, pochodzących z różnych krajów. Twoje dzieci będą przyjaźnić się z ciemnoskórymi. Być może będziesz mieć homoseksualnych sąsiadów po ślubie.
  7. Uprzedzaj o wizycie – Holendrzy nie lubią spontanicznych odwiedzin, które w Polsce są czymś zupełnie normalnym. Jeśli chcesz przyjść do Holendra do jego domu, to wcześniej uprzedź o tym telefonicznie, choćby z kilkunastominutowym wyprzedzeniem. Nigdy nie składaj wizyt między 17 a 19, bo w Holandii jest to standardowa pora obiadu.
  8. Bądź kulturalny i porządny – Holendrzy lubią porządek i trzeba się do tego dostosować. Możesz mieć pewność, że jeśli będziesz śmiecić na ulicy, to ktoś poinformuje o tym patrol policji. Tak samo jest z czystością przed domem. Pamiętaj o kulturze osobistej – Holendrzy bardzo źle odbierają skrajne pijaństwo i awanturnictwo.

Znajomość i przestrzeganie tych zasad bardzo ułatwi Ci szybkie przystosowanie się do życia w holenderskim społeczeństwie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.