Bezpłatna pomoc prawna w Holandii. Sprawdź, gdzie z niej skorzystasz

Maciej Piwowski
21.02.2022

Polacy mieszkający w Holandii czy będący w tym kraju na wakacjach/przejazdem mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną, gdyby zaszła taka potrzeba. Nasi rodacy najczęściej korzystają z niej w takich sytuacjach, jak spowodowanie wypadku drogowego, padnięcie ofiarą oszustwa czy kradzieży. Sprawdź, gdzie możesz się zgłosić po zupełnie bezpłatną pomoc prawną, w dodatku świadczoną w języku polskim.

Fundacja Advies voor Polen

Pierwszym adresem, pod który warto się zgłosić w razie potrzeby skorzystania z pomocy prawnej jest Fundacja Advies voor Polen, której siedziba znajduje się w Amsterdamie. Poniżej znajdziesz dostępne formy kontaktu z fundacją:

  • Numer telefonu +31 20 627 68 68 czynny w każdy czwartek od 10 do 13.
  • Numer, pod którym możesz zostawić wiadomość to +31 643 45 37 84 lub +31 628 55 45 39.
  • Adres e-mail fundacji to info@avp-prawo.nl.
  • Formularz kontaktowy do wypełnienia na stronie internetowej www.avp-prawo.nl/contact/.

Porady prawne są również udzielane w siedzibie fundacji w Bibliotece Polskiej w Amsterdamie, w każdy ostatni czwartej miesiąca między 10 a 13.

Fundacja Barka

Drugą instytucją, która udziela pomocy prawnej w języku polskim na terytorium Holandii jest Fundacja Barka. Aby skorzystać z jej wsparcia wystarczy się z nią skontaktować, co możesz zrobić na różne sposoby:

  • Numer telefonu do fundacji to +31 30 268 92 42 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16.
  • Adres e-mail fundacji to doradztwo@barkanl.org.
  • Zgłoszenia możesz również dokonać pod numerami kontaktowymi udostępnionymi na stronie internetowej fundacji www.barkanl.org/contact/.

Jeśli chcesz się spotkać z prawnikiem osobiście, to takie konsultacje są organizowane w bibliotece publicznej w Hadze lub w biurze Fundacji Barka w Utrechcie (adresy znajdziesz w Google Maps). Wymagane jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie lub mailowo.

Z Fundacją Barka współpracuje również adwokat prowadzący praktykę w siedzibie fundacji w Vincentius’ Hof w Hadze – można się z nim spotkać w piątki o godzinie 18, przy okazji posiłków wydawanych osobom potrzebującym i bezdomnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.