Amsterdam- stolica Holandii

Krzysztof Jagielski
07.05.2015

Turystyka ma niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę miasta. Rocznie odwiedza Amsterdam około czterech milionów turystów. W mieście znajduje się ponad 300 hoteli. Amsterdam jest centrum życia kulturalnego Holandii, ma swój balet, orkiestry, teatry, muzea i galerie. Amsterdam jest też dla wielu przede wszystkim miastem wolności, tolerancji i liberalnej polityki względem miękkich narkotyków. Dzielnica Czerwonych Latarni jest jedną z największych atrakcji miasta dla zagranicznych turystów, na równi z kawiarniami (coffee shop), gdzie można legalnie używać marihuany. Amsterdam uznawany jest także za Gejowską Stolicę Europy.

Co warto zobaczyć:

Plac Dam -to duży plac w centrum miasta wokół którego znajdują się Pałac królewski, Pomnik Pamięci Narodowej i Nowy Kościół.

Pałac Królewski- powstał w latach 1645-1665 r. wg  planów Jacoba Campena z przeznaczeniem na ratusz. W 1808 roku do ratusza wprowadził się mianowany na króla Holandii Ludwik Napoleon Bonaparte  i wówczas ratusz  zyskał rangę Pałacu Królewskiego. W 1813  roku Bonaparte zakończył swoje panowanie i budynek oddano miastu, jednak ze względu na przekształcenia nie nadawał się już na centrum administracyjne i odsprzedano go władzom.

Muzeum Madame Tussauds - znajdziemy tu woskowe figury bohaterów filmowych polityków i artystów.

Amsterdamskie Muzeum Historyczn-e utworzone zostało w 1975 roku mieści się w kompleksie XVI-XVIII budynków (dawnym przytułku ). Ekspozycja muzeum zajmuje ponad 20 sal i ułożona jest w porządku chronologicznym i tematycznym. W muzeum można zobaczyć oprócz sztuki, przedmioty codziennego użytku, srebrne zastawy, wazy, elementy ubiorów, meble. Fotografie z czasów II wojny światowej.

Muzeum haszyszu marihuany i konopi- istnieje od 1985 roku. W muzeum można dowiedzieć się wszystkiego na temat historii, właściwości i uprawy trawki. Ekspozycja muzeum to również obrazy i rzeźby.

Muzeum Biblii -to jedno z najwspanialszych muzeów Holandii znajduje się w dwóch sąsiadujących budynkach z 1662 roku.  W 1860 roku pastor Leendert udostępnił swoją kolekcję przedmiotów związanych z Biblią a zbiór ten powiększał się stopniowo. Ekspozycja muzeum to zarówno stare egzemplarze Biblii jak też znaleziska archeologiczne z nią związane.

Museumplein -dzielnica muzeów łączy ze sobą trzy główne muzea w Amsterdamie.

Rijksmuseum -mieści około 7 mil. Dzieł m.inn Rembranta, Fransa Halsa, Jana Steena i innych.

Van Gogh Museum- muzeum otwarte zostało 1973 roku. Ekspozycja muzeum to dzieła, szkice, dokumenty i pamiątki po artyście.

Stedelijk Museum  -poświęcone sztuce współczesnej. W muzeum można zobaczyć : plakaty, fotografie, rzeźby, obrazy czy też filmy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie