5 niszowych j. w UE ale wartych nauki

Andrzej Winnicki
21.12.2016

Nie tylko znajomość języków popularnych i najczęściej używanych w Unii Europejskiej jest gwarancją zdobycia dobrego zatrudnienia. W dzisiejszych czasach już nie tylko takie języki obce jak angielski, niemiecki, francuski, hiszpański gwarantują zdobycie dobrej pracy. Wiadomo powszechnie, że znajomość języka angielskiego jest absolutną podstawą jeśli chcesz ubiegać się o dobre stanowisko, Sama znajomość języka angielskiego coraz częściej okazuje się niewystarczająca, co więcej rekrutujący szukają osób, które znają języki określane jako niszowe. Przeprowadzone badania jasno mówią o tym, że bardziej od perfekcyjnej znajomości jednego języka obcego na rynku pracy liczy się znajomość kilku języków w stopniu komunikatywnym. Dlaczego więc nie pójść jeszcze o krok dalej i nie zacząć uczyć się jednego z rzadziej używanych języków?

Niszowe języki obce warte uwagi:

Do tak zwanych języków niszowych używanych na terenie Unii Europejskiej można zaliczyć takie języki jak: norweski, szwedzki, holenderski, islandzki, czeski. Komunikatywna znajomość jednego lub, kilku z tych języków może być przepustką do lepiej płatnej pracy. W ciągu ostatnich lat wiele polskich pracowników wyjechało do pracy w krajach skandynawskich. Istnieje więc zapotrzebowanie na pracowników, którzy zajmowali będą się obsługą personalną i kontaktami z pracodawcami skandynawskimi. Uniwersalnym językiem w Europie jest język angielski jednak firma, która zajmuje się zleceniami w kraju innym jak angielskojęzyczny i zatrudniająca osoby posługujące się rodzimym językiem jest lepiej postrzegana przez kontrahentów. Z tego między innymi powodu istnieje na rynku pracy zapotrzebowanie na osoby znające jeden z języków niszowych. Polskie firmy rozrastają się i zdarza się tak, że potrzebują swoich przedstawicieli w nowo powstających oddziałach na przykład w krajach skandynawskich. Z kolei język czeski nie należy do języków popularnych w Europie. Jest to jednak język naszych południowych sąsiadów z którymi firmy polskie prowadzą kontakty handlowe i dlatego jest zapotrzebowanie na pracowników, którzy swobodnie będą porozumiewać się w języku czeskim. Osoby znające języki niszowe znajdą także zatrudnienie w instytucjach unijnych, przedstawicielstwach firm zagranicznych, a także w placówkach dyplomatycznych, Znajomość któregokolwiek z niszowych języków obcych w dużej mierze poprawia sytuacje na rynku pracy. Nawet jeśli pracodawca nie szuka osoby z dodatkowym oprócz języka angielskiego językiem to i tak postrzeganie osoby znającej taki język jest bardzo na plus. Takie umiejętności świadczą bowiem o inwestowaniu w swój rozwój,o kreatywności i aktywności. Cechy te są pożądane u każdego pracownika.

Czy nauka języków niszowych jest opłacalna?

Warto inwestować w naukę języków niszowych ponieważ otwiera ona zupełnie nowe nieznane dotąd możliwości, oraz pozytywnie wpływa na sam wizerunek osoby która o pracę się ubiega. Jeśli chodzi o jeszcze inne możliwości podejmowania pracy ze znajomością języków to warto wspomnieć o pracy zdalnej na przykład jako korepetytor, lub tłumacz. Tego typu praca daje dużą niezależność i możliwość osiągania wysokich zarobków. Specjaliści zajmujący się badaniem rynku pracy twierdzą, że im bardziej język jest niszowy tym większe są możliwości osiągnięcia korzyści z tytułu jego znajomości. Coraz więcej osób chce uczyć się języków obcych, Ten bardzo dobry trend daje możliwości osobom udzielającym korepetycji, którzy mogą nauczać języków niszowych na przykład korzystając z komunikatora Skype na innowacyjnej platformie Preply. Jest to wygodna forma nauki zarówno dla ucznia jak i dla nauczyciela. Dzięki platformie osoby, które do tej pory bezskutecznie poszukiwały nauczyciela języka niszowego w swoim miejscu zamieszkania mogą bez problemu znaleźć go na wspomnianym wyżej portalu. Tak naprawdę to nigdy nie wiadomo co się w życiu wydarzy i znajomość, którego z języków niszowych może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na pewno warto brać pod uwagę takie czynniki jak branża w której się pracuje i przykładowo najczęstsze rynki zbytu. Zasada jest w tym wypadku niezbyt skomplikowana i mówi o tym im więcej opanowanych języków obcych tym większe korzyści mogą Ciebie spotkać.

Nawet osoby, które są w wieku trochę starszym mogą zyskać poprzez to, że ich atutem będzie znajomość języka niszowego, którego młodszy pracownik nie będzie znał. Języki niszowe to także sposób na to, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów, którzy ubiegają się o dane stanowisko pracy. Znajomość języków przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, bowiem są to języki które pozwolą bardziej rozwinąć się na gruncie towarzyskim. Nauka języka niszowego pociąga również za sobą zainteresowanie danym krajem, regionem, poznawanie jego historii. Z tym wszystkim wiąże się chęć zobaczenia „na żywo” kraju w języku którego się posługujesz, to pociąga za sobą z kolei zainteresowanie turystyką i poznawaniem nowych ludzi. Nie należy zapominać także o tym, że im więcej języków się zna tym nauka kolejnego jest o wiele łatwiejsza. Podsumowując można z całą pewnością powiedzieć, że nauka języków niszowych jest opłacalna zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym.

Autor: Preply.com, https://preply.com/pl/holenderski-online

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie