10 ciekawostek dotyczących Holandii, o których prawdopodobnie nie słyszeliście

Marek Szydełko
06.06.2016

Holandia to niewielki kraj położony na północy Europy, na brzegu Morza Północnego. Słynie z liberalnych przepisów prawa, świetnych szkółek piłkarskich, tulipanów, chodaków i amsterdamskich kanałów. To jednak tylko wycinek wiedzy, jaką warto mieć na temat tego kraju. Poznaj 10 ciekawostek dotyczących Holandii!

  1. Gdzie jej do Polski – powierzchnia Holandii jest aż 7,5 raza mniejsza od powierzchni naszego kraju. Na mapie aż tak tego nie widać, prawda?
  2. Polacy lubią Holandię – a szczególnie holenderskie płace i opiekę socjalną. Według najnowszych szacunków w kraju tym mieszka na stałe około 60 tysięcy naszych rodaków.
  3. Wyznanie? Bardzo różnie – Holendrów trudno jest nazwać ortodoksami religijnymi. Najwięcej jest wśród nich katolików, ale stanowią tylko 25% wszystkich przyznających się do jakiegoś wyznania. Dla porównania – w Polsce ponad 90% mieszkańców deklaruje się jako katolicy.
  4. Najlepszy napój? Złocisty – Holandia słynie z produkcji doskonałego piwa, które ceni sobie cały świat. Nic dziwnego, że kraj ten jest największym na świecie eksporterem piwa, a głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone.
  5. Na dwóch najlepiej – nie jest żadną przesadą stwierdzenie, że każdy obywatel Holandii ma rower i często z niego korzysta. Wystarczy spojrzeć na ulice w Amsterdamie – tam naprawdę jest problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania roweru. W całym kraju jest dwa razy więcej rowerów niż samochodów.
  6. Coś dla fanów Średniowiecza – w maleńkiej Holandii jest aż około 300 zamków, z których wszystkie są dostępne do zwiedzania. To jeden z europejskich rekordów.
  7. Naród koszykarzy – mało kto wie, że Holendrzy są najwyższą nacją na świecie. Średni wzrost Holendra wynosi 184 cm, a Holenderki 170 cm.
  8. Prawdziwi kawosze – przeciętny Holender wypija w ciągu roku aż 160 litrów kawy, czyli prawie pół litra dziennie! To absolutny europejski rekord. Holendrzy piją więcej kawy niż herbaty, a nawet niż piwa, z którego kraj słynie.
  9. W domu przyjemniej – w kraju, gdzie służba zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie, aż co trzecia osoba rodzi się... w domu! To także jeden z najwyższych wyników na świecie. W Holandii bardzo popularne są po prostu porody domowe przy asyście prywatnej położnej – mieszkańców na to stać.
  10. To się nazywa socjal – każdy, kto traci pracę w Holandii, ma prawo do zasiłku wynoszącego aż 80% ostatniej pensji, który jest przyznawany na 2 lata. Z kolei osoby niepełnosprawne mają zagwarantowane zatrudnienie oraz mieszkanie od państwa.

Musisz przyznać, że niektóre z tych faktów są naprawdę zaskakujące. Holandia jednak nie jest tak nudnym i przewidywalnym krajem, jak mogłoby się nam wydawać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie